Korespondenční kurz japonské kaligrafie Shodo a čínské kaligrafie Shufa

Jedná se o studium v podobě měsíčních domácích úkolů posílaných tradiční poštou.

září 2019—leden 2020

Uzávěrka přihlášek 10. 9. 2019

O kurzu

Čas od času se na různých místech setkáte s workshopem, na kterém si můžete kaligrafii vyzkoušet. Pokud máte o kaligrafii hlubší zájem a máte čas na pár hodin týdně ke kaligrafii za stůl usednout a každý měsíc mi poslat vypracovaný úkol, je tento kurz určen právě Vám. Nezáleží na tom, zda máte s kaligrafií zkušenost či studujete japonštinu či čínštinu. Témata úkolů jsou rozdělena podle pokročilosti studentů. Kurz je vhodný i pro úplné začátečníky.

Přihlásit se na příští pololetí (září 2019—leden 2020) můžete kdykoliv, avšak nejpozději do 10. září 2019 níže uvedeným formulářem. Po přihlášení Vám obratem odpovím a registraci potvrdím. První obálka do Vaší schránky dorazí kolem 15. září 2019. 

Na základě prvního úkolu se rozhodnete, zda budete chtít v kurzu pokračovat či nikoliv. Zjistíte-li, že kaligrafie pro Vás není to pravé, stačí uhradit bankovním převodem pouze první úkol (600 Kč/ 550 Kč pro studenty a pro důchodce), odhlášeni budete automaticky. Rozhodnete-li se však pokračovat, požádám Vás o uhrazení kurzovného na celé pololetí. Po zaplacení kurzu obdržíte poštou pravidelně každý měsíc nová témata a opravy minulých prací. Vypracované úkoly studenti posílají kolem 10. dne v měsíci. Cena za odeslání dopisu vychází dle váhy na 23 Kč (obyčejně). Mimo přihlášení se do kurzu je vše posíláno tradiční poštou.

Ke kaligrafii potřebujete štětec, tuš, filcovou podložku a papír (pro cvičení postačí staré noviny nebo xeroxový papír). V dobrých výtvarných potřebách jsou tyto pomůcky k mání. V Praze například ve Zlaté lodi www.zlatalod.cz a Altamiře www.vytvarnepotreby.cz.


Cena kurzu (pět úkolů)

3 000 Kč (2 750 Kč pro studenty a důchodce)


Adresa pro zasílání úkolů

René Ochiai, Dělnická 1044/34, 170 00 Praha 7 – Holešovice


Workshop pro korespondenční studenty

Kaligrafičtí začátečníci korespondenčního kurzu mohou mít mnoho dotazů a rádi by vše viděli i na vlastní oči, naplánoval jsem jedno delší setkání, na kterém rád vše zodpovím, vysvětlím a ukážu. Tento workshop je určen výhradně studentům tohoto korespondenčního kurzu. Účast na něm není vůbec podmínkou, jde pouze o zpestření. Více informací o workshopu obdrží přihlášení studenti emailem. Workshop je bez rozdílu pokročilosti a není zahrnut v ceně korespondenčního kurzu.

28. 9. 2019 v sobotu 10:00—cca 17:00
Workshop včetně veškerého materiálu vychází na 500 Kč (pro studenty a důchodce: 400 Kč)

lada-doporuceni.jpg

Lada

Skvělý způsob odreagování se a zklidnění se. Zároveň se dozvídám mnohé o sobě samé. Zatím nelituji a s potěšením zjišťuji, že i korespondenční cesta výuky je možná :)

kamil-doporuceni.jpg

Kamil

Kurzy kaligrafie s panem Reném Ochiaiem mě opravdu nadchly. Kaligrafie se pro mě stala nejen příjemnou uměleckou činností, ale také způsobem, jak harmonizovat svou mysl.

marcela-doporuceni.jpg

Marcela

Mám srovnání i s jiným učitelem, který byl sice Japonec, ale kaligrafii nedokázal předávat tak dobře a zajímavě jako právě René. Kurz velmi doporučuji :-)

emil-doporuceni.jpg

Emil

Kaligrafie mně učarovala svou linkou a pro mě je to stálá výzva zvládnout psaní krásných japonských znaků. René Ochiai je pro mě učitel s výborným přístupem ke každému studentovi.

marta-doporuceni.jpg

Marta

René je velmi dobrý učitel. Je pečlivý a stále se zdokonaluje a sebevzdělává, což je velmi příjemná motivace i pro studenty. Je trpělivý a jeho kritika je vždy na místě, zároveň však nekritizuje moc, aby člověka neodradil. S radostí nám sděluje různé triky a zlepšováky, které by si mnozí učitelé nechali pro sebe, protože si na ně přicházeli léta.

jiri-k-doporuceni.jpg

Jiří

Kdo chce zapalovat, musí hořet, což se tady bezezbytku potvrzuje. Kaligrafie není příliš sociální záležitost. Je nakonec jedno, jestli píšu sám nebo vedle někoho. Stejně je to mezi mnou a papírem. Korespondenční kurz mi proto zcela vyhovuje. Nic mě neruší, můžu se na všechno podívat, porovnávat, vracet se, dohledávat a zkoumat. Pro samotáře vynikající, pro ostatní „pouze“ skvělé.

Časté dotazy

Co je obsahem každého úkolu?

Obsahem prvního úkolu (dorazí kolem 15. září)) jsou modely 1:1. Pro úplné začátečníky je to jejich křestní jméno v japonštině a několik dalších podrobně popsaných a vysvětlených modelů. Popisky modelů jsou v češtině. Čtení znaků je uvedeno v japonštině. Součástí je i krátký dopis s prosbou o uhrazení úkolu (v případě, že se rozhodnete nepokračovat) anebo celého kurzu (v případě opačném). Rozhodnete-li se v kurzu pokračovat, obdržíte každý měsíc nová témata a opravy minulých prací.

Pro jakou věkovou kategorii je kurz vhodný?

Ke kurzu je zapotřebí trochu disciplíny si každý týden najít alespoň dvě hodiny na psaní. Kurz může být velmi zajímavý pro nadšence o asijskou kulturu v jakémkoliv věku. Kurzu se mohou zúčastnit i ti, kteří nejsou na internetu. Vše probíhá klasickou poštou.    

Jak obtížné je studium kaligrafie bez možnosti učitele při psaní vidět?

V kaligrafii získá časem každý svůj styl, který musí sám objevit. Cílem není stát se kopií učitele. Vždy se snažte úkol napsat tak, jak nejlépe dovedete. Nebojte se udělat chybu. Studentům může pomoci i účast na workshopu. Workshop je zaměřen na základy, posléze může každý pracovat sám doma.

Jedná se o kurz japonské anebo čínské kaligrafie?

Rozdíl mezi japonskou a čínskou kaligrafií je nepatrný viz úvodní článek. Nicméně všechny znaky, slova a témata jsou napsána v japonštině a čtení je též uvedeno pouze v japonštině. Pokročilí čas od času pracují i na tématu zapsaném v čínštině.

Proč není možné se v průběhu kurzu odhlásit a obdržet část poplatku zpět?

Samozřejmě chápu, že je těžké se rozhodnout uhradit poplatek na celé pololetí bez toho, aniž byste si kaligrafii zkusil/a. Proto existuje možnost zaplatit pouze první úkol. Na základě prvního úkolu byste měl/a být schopen/a zhodnotit, zda dáte kaligrafii šanci a zkusíte pokračovat. Rozhodnete-li se tak, připravím pro Vás témata na celý půlrok dopředu. Během kurzu budu mít dostatek práce s opravou Vašich kaligrafií a z tohoto důvodu musím vše připravit najednou.

Jak, kam a kdy mám kurz zaplatit?

Za první domácí úkol (v případě, že se rozhodnete nepokračovat) či za celý kurz (v případě opačném) se platí po obdržení prvního domácího úkolu bankovním převodem. Číslo účtu Vám sdělím v přiloženém dopise i emailem.

Co je na úkolu důležité?

Na začátku je důležité se co možná nejvíce přiblížit modelu. Znaky by měly být napsány plynule, tahy se neobtahují ani neopravují, vše by mělo být dobře na papíře rozvrženo.

Mohu posílat i opravené kaligrafie?

Poté, co obdržíte opravený domácí úkol, byste se měl/a pořádně na opravy podívat. Jen tak se zlepšíte. Doporučuji Vám si opravené téma ještě několikrát napsat. Psaním pouze nových témat se zlepšíte jen velmi pomalu. Máte-li pocit, že byste chtěl/a ještě jednou to samé téma opravit, pošlete mi ho. Rád vše opravím.

Je důležité znát význam tématu, které píšu?

Určitě je zábavnější vědět význam toho, co píšu. Nicméně pro kaligrafii je důležitější, jak jsou znaky zapsané a význam je až druhořadý. Každé téma, které Vám pošlu, popíšu přímo k modelu. Čtení znaků uvedu v japonštině.

Co znamená Shinpitsusha?

Název naší skupiny Shinpitsusha [šimpicuša] se skládá ze tří znaků: shin = přátelství, pitsu = štětec, sha = místo.

Bude na konci roku nějaké hodnocení?

Žádné hodnocení či diplom na konci roku neobdržíte. Z Vašich opravených kaligrafií sami pokrok uvidíte.


Podmínky a přihláška

Po odeslání přihlášky Vám obratem odpovím a přihlášení potvrdím. První úkol do Vaší schránky dorazí kolem 15. února na jeho základě se rozhodnete, zda budete chtít v kurzu pokračovat či nikoliv. Zjistíte-li, že kaligrafie pro Vás není to pravé, stačí uhradit bankovním převodem pouze první úkol (600 Kč/ 550 Kč pro studenty a pro důchodce), odhlášeni budete automaticky.

Rozhodnete-li se však pokračovat, požádám Vás o uhrazení kurzovného na celé pololetí. Po zaplacení kurzu obdržíte poštou pravidelně každý měsíc nová témata a opravy minulých prací. V případě, že si to během kurzu rozmyslíte, nebudete z jakéhokoliv důvodu moci pokračovat, žádné peníze Vám nevrátím. Před odesláním přihlášky si vše dobře promyslete, storno po uhrazení celého kurzu skutečně možné není.

Máte-li jakýkoliv dotaz, přihlášku neodesílejte. Napište mi na rene@reneochiai.com a já Vám na vše odpovím.

Hlásím se do kurzu pro úplné začátečníky (Kurz má několik úrovní. Nejste-li úplný začátečník, přihlášku neodesílejte a napište mi email na rene@reneochiai.com. Společně vybereme skupinu, která bude odpovídat Vaší úrovni.) *
Vše jsem si přečetl/a a beru na vědomí, že v případě nepokračování v kurzu uhradím první úkol. *