Rozpis kurzů japonské kaligrafie Shodo a čínské kaligrafie Shufa

září 2019—leden 2020

2009-11-16-cz-prague-cjs-shodo-course-03-web.jpg

KLASICKÉ KURZY
1x týdně

Úterý 19:45—21:15
Čtvrtek 18:00—19:30

2013-12-16-cz-prague-londynska-shinpitsusha-shodo-course-big-brush-01-web.jpg

DÁLKOVÝ KURZ
1x měsíčně

Sobota 10:00—13:00
.

Adresa studia

René Ochiai, Kaligrafické studio, Čajkovského 1688/27, 130 00 Praha 3 (vchod je přímo z chodníku)

 
karolina-l-doporuceni.jpg

Karolína

René skutečně ví, o čem mluví, umí to srozumitelně předat a jeho nadšení pro kaligrafii je neuvěřitelně nakažlivé. Vyučování probíhá v přátelské atmosféře, rozhodně není stereotypní a dozvídáme se informace o japonské kultuře i mimo rámec samotné kaligrafie.

jan-v-doporuceni.jpg

Jan

Skvělý relax ve velmi příjemné atmosféře po náročném pracovním dni.

miharu-doporuceni.jpg

Miharu

I’ve been taking René’s class for one year. I used to take calligraphy lessons when I was child. But since I’ve started his lesson, I realized that there are so many new things about calligraphy. I feel that writing is so much fun. Writing with scent of “SUMI” is really relaxing and settle your mind. If you’re interested, why don’t you join and write with us?

matej-doporuceni.jpg

Matěj

Mou prvotní vizí bylo si toto umění vyzkoušet a pouze do kaligrafie nahlédnout. Proto jsem v minulosti navštívil jednodenní kurz (workshop). Tímto kurzem mě kaligrafie oslovila, přičemž většinový podíl má na tom právě pan René Ochiai, a to nejen svými pedagogickými schopnostmi, ale také svou osobností. Všem vřele doporučuji.

veronika-v-doporuceni.jpg

Veronika

Kaligrafii studuji čtvrtým rokem. Mým prvním učitelem byl Japonec. Jeho hodiny měly vždy stejný průběh. Můj nový učitel, René Ochiai, vnesl do hodin energii a nové nápady. Na hodiny začalo chodit více lidí a byly rušnější. Když se podívám na první kaligrafie a současné, tak mám radost, že již některé věci vidím a píšu.

nora-doporuceni.jpg

Nora

Návštěva kurzu kaligrafie u pana Reného Ochiaie mi přináší mnoho radosti. Jeho individuální přístup k jednotlivým účastníkům, hluboké znalosti v této oblasti a schopnost předávat je svým žákům jistě přitáhnou mnoho dalších adeptů výuky tohoto krásného umění. Obzvláště oceňuji jeho přátelské a zdvořilé jednání a ochotu věnovat se každému jednotlivci, ať se jedná o začátečníka či studenta velmi pokročilého.

Časté dotazy

Mohu se přijít jen podívat?

Ano, jistě. Jen mi napište email na rene@reneochiai.com, kdy přijdete.

Když mi to nevyjde, můžu přijít jiný den?

Bohužel ne.

Co si mám na lekci přinést?

Veškeré studijní materiály jsou zahrnuté v ceně lekce. Především začátečníkům bych doporučoval černé anebo starší oblečení. Holt, někdy to ukápne. Máte-li doma staré noviny, přineste je prosím. Popíšeme jich stohy. Někteří studenti si dělají poznámky, ale většina si chodí především lekce “jen” užít.

Mám se na lekce nějak připravovat?

Záleží na Vás. Na každou lekci připravím jiné téma a pokaždé budete odcházet s pocitem, že to ještě není ono. Můžete si pomůcky pořídit vlastní a cvičit i doma. Přinesete-li na další lekci nějakou kaligrafii z domova, rád Vám ji opravím. Většina studentů, kteří chodí 1x týdně, doma nepíše. Studenti, kteří chodí 1x měsíčně, cvičí i doma a většina vždy pár kaligrafií na opravu přinese.

Musím se učit i jazyk?

Nemusíte. Možná časem, když Vás kaligrafie opravdu nadchne.

Rád/a bych kurz věnoval/a jako dárek. Mohu si koupit dárkový poukaz?

Bohužel, žádné dárkové poukazy neprodávám. Budete-li chtít kurz věnovat jako dárek, ujistěte se, že obdarovaný má opravdu o něco podobného zájem a raději místo celého půlročního kurzu věnujte jednodenní workshop.

Jaký je rozdíl mezi japonskou a čínskou kaligrafií?

Mám-li odpovědět jedním slovem, žádný. Samozřejmě je zde mnoho odlišností, jedná se o naprosto rozdílné jazyky. Čínština používá více znaků, japonština má kromě znaků dvě abecedy atd. Nicméně například znak pro draka se píše stejně.

Není lepší se učit od rodilého Asiata?

Je to jedno. Stejně jako je jedno, jestli se učíte na klavír od Asiata, Afroameričana či bělocha. Ledaže by to přeci jen měli v krvi…

Mohu dostat za lekce fakturu?

Ano, pošlete mi prosím fakturační údaje a já Vám fakturu obratem vystavím.

Jak sdělit svoji kritiku či nápad?

Každá kritika je vítaná. Nikdo by neměl mít špatný pocit ze sdělení jakékoliv kritiky či nápadu na zlepšení výuky. Veškerá kritika a nápady mohou být kdykoliv sděleny buď během lekcí, nebo prostřednictvím emailu.