Hledáte profesionálního kaligrafa či písmomalíře specializujícího se na japonskou a čínskou kaligrafii

Je-li tomu tak, rád bych Vám nabídl své služby. Každý projekt je trochu jiný a zajisté se budeme muset domluvit na mnoha věcech, tak aby se ten Váš zdařil co nejlépe. Budete-li mě kontaktovat, napište mi prosím stručně, o jaký projekt se jedná a Vaše kontaktní údaje (telefon). Co nejdříve odpovím a vše společně probereme.

Je možné, že máte na mysli něco ojedinělého. Ale většinou mě lidé kontaktují za účelem toho, co popisuji a nabízím níže. Nebráním se téměř ničemu. Požaduji profesionální chování a slušný honorář za perfektně odvedenou práci. Mé vystoupení, přednáška či workshop může proběhnout v češtině, angličtině anebo v japonštině.
 

Psaní na požádání

Akce pořádané v japonském duchu jsou čím dál tím častější úkaz. Vždy se na nich nabízí suši. Možná ale hledáte i něco jiného. Pro větší akce, na které se klienti chodí především bavit ve slavnostnější róbě, není workshop s tuší tím pravým ořechovým. Takový roh v sálu, kde si můžete nechat kaligrafii profesionálně napsat, bývá obvykle velmi oblíbený. Účastníci si nejčastěji nechávají napsat svoje jména či znaky pro lásku, štěstí atp. Fronta zájemců, která se zpravidla vytvoří, se dá v rozumné době uspokojit. Jeden požadavek je obvykle zvládnut do jedné minuty a host odchází s kaligrafií se znakem či jménem. Na místo je zapotřebí připravit pouze stůl, vše ostatní zajistím já. Další možnost je objednání kaligrafií jmen účastníků akce předem. Kaligrafický koutek je na akci ponechán jen jako doplněk pro vážné zájemce. Množství zájemců pak neruší hlavní program akce/eventu. V tomto případě stačí dodat pouze seznam křestních jmen a poskytnout dostatek času (týden obvykle postačí) na jejich napsání.
 

Workshop

Čím dál častěji jsou oblíbenější akce, kdy si můžete sami něco vytvořit. Možná proto, že manuální práce se stává spíše odpočinkem anebo protože není lepší způsob se něčemu přiučit než si to rovnou vyzkoušet. Workshop jsem schopen zrealizovat ve škole anebo třeba v japonské restauraci. Ideální počet účastníků je mezi 5 - 20. Obvyklý časový rozsah workshopu je jedna hodina. Během ní zvládnu říci pár slov o kaligrafii a znakovém písmu, napsat několik ukázek a dát dostatek vlastního prostoru účastníkům. Hodina je čas, po který dokážu udržet pozornost desetiletých dětí ve škole i manažerů na team buildingu. Workshop se však může protáhnout (většinou si každý nechá kaligrafii ode mě napsat). Materiál a veškeré pomůcky pro 20 osob zajistím. Zapotřebí je připravit pouze stoly (min. 60 cm na osobu) a upozornit účastníky předem na to, že jim černá tuš může při potřísnění poničit oblečení (nedá se vyprat).
 

Přednáška s ukázkou

Čínské a japonské znaky jsou dnes velmi rozšířené a můžete se s nimi často setkat. Kolik jich ve skutečnosti je? Jeden znak je písmenem, slabikou, slovem? Rád přijedu a podobné dotazy zodpovím během přednášky. Přednášky bývají velmi zajímavé pro studenty neasijských jazyků, studenty grafického designu, ale i pro děti základních škol. Mohu posluchače vrátit 3 500 let zpět do starověké Číny a promluvit o historii znakového písma. Poté se dostat až do současnosti do nejmodernějšího japonského supermarketu, kde najdete ručně psanou kaligrafii prakticky na každém výrobku. Přednáška trvá zhruba jednu hodinu, s prostorem pro dotazy i více. Často bývá v rámci přednášek zájem o psaní kaligrafií na požádání. Kladu je na závěr přednášky; harmonogram pak vypadá následovně: 60 min. vlastní přednáška, 30 min. dotazy a 30—60 min. psaní kaligrafií na požádání. Na místě je zapotřebí zajistit pouze tabuli a obyčejný stůl se židlí. Projektor, není-li vyžadováno, nepoužívám.
 

lubor-doporuceni.jpg

Lubor (Muzeum Komenského v Přerově)

V rámci výstavního projektu Tou knihou jsem si zamiloval Japonsko, jsem měl možnost spolupracovat s panem Ochiaiem, který pro naše návštěvníky připravil mimořádně poutavou přednášku a workshop kaligrafie. Návštěvnost obou akcí a reakce jejich účastníků svědčila o tom, že kaligrafie je velmi přitažlivým tématem i v dnešní uspěchané době a v naší zeměpisné šířce, tolik vzdálené od Japonska a jeho kultury. Téma workshopu připoutalo také pozornost štábu České televize Ostrava, který z něj vytvořil krátkou, leč zajímavou reportáž.

nina-doporuceni.jpg

Nina (www.malovanikresleni.cz)

Workshopy kaligrafie vedené Reném v našem ateliéru jsou jako zajímavé rozšíření pravidelného studia našich žáků, kteří se zabývají výtvarným uměním. Jednotlivé workshopy jsou vždy velmi profesionálně připravené a kurz pod vedením tohoto zkušeného lektora je zárukou spokojených studentů. Spolupráci po stránce přípravy a domluvy workshopu hodnotím jako absolutní spokojenost.

 

jan-doporuceni.jpg

Jan (Městská knihovna Fryšták)

Světlem hojně obdařená učebna naší základní školy jako kdyby napovídala, že je třeba přijít otevřený. Po chvíli už lavice nesly kaligrafické sady i stránky novin a vzápětí místnost ožila také ostatními. Konečně znaky… Lze si nechat napsat vlastní jméno i slova, která nám jsou blízká. Lektor René se všeho chápe ochotně a trpělivě. Snažíme se přepisovat. V tu chvíli rozumím tomu, proč je naším východiskem novinový papír. Jsou (a budou) ho stohy. Čas přímo prchá. Už je zapotřebí končit. Rychle. Dvě stránky kaligrafického papíru, které si šetřím po celou dobu, měly raději zůstat nepoužité na hromádce, ušklíbá se novinový papír, na němž je tentýž znak mnohem líp vyvedený. Příjemná společnost, byť byla tvořena lidmi, kteří se převážně neznali, ostatně pocházeli z vícera okruhů… Zamykáme dveře.
 

Časté dotazy

Kdy máte čas?

Na podobné akce mám většinou čas ve středu, pátek, sobotu a v neděli. Ale určitě se domluvíme.

V jaké výši se pohybuje Váš honorář?

Záleží, o jakou akci se jedná, jak dlouho trvá a kde se koná. Nemám pevně stanovenou sazbu. Popište mi prosím, o jakou akci jde a já Vám navrhnu mou odměnu. V ideálním případě bych rád obdržel honorář na konci mého vystoupení.

Mám zájem o psaní jmen v japonštině. Na kolik jedno jméno přijde?

Máte-li zájem o psaní jmen na akci, navrhnu Vám mou odměnu na základě času, který u Vás psaním strávím. Chcete-li si jména nechat napsat předem a na akci přivést či poslat poštou, záleží na velikosti a především množství. Nejlevnější varianta by byla: jméno na pruh čtvrtky (1/2 A4) za 50 Kč. Minimální cena 1 000 Kč.

Naše akce je mimo Prahu. Jste schopen se k nám dopravit?

Ano, přijel bych veřejnou dopravou. Je-li místo akce špatně dostupné, požádal bych Vás o vyzvednutí a následně o dopravení na nádraží. V případě, že například “kaligrafický večer” na team buildingu proběhne mimo Prahu, požádal bych Vás také o zajištění noclehu.