Workshopy s hosty nejen pro studenty kaligrafie

únor 2019—červen 2019

Uzávěrka přihlášek je vždy den před konáním workshopu, ale kapacita se pravděpodobně naplní dříve.

Tyto workshopy jsou zamýšleny jako zpestření pro studenty japonské a čínské kaligrafie. Ale nic nebrání tomu, aby se na něj přihlásil kdokoliv jiný. Každý umělec, ať je to kaligraf či někdo jiný, je často pohlcen svým zaměřením. Především Japonci jsou schopni dotáhnout cokoliv do dokonalosti. Ale často se stává, že mistr suši nikdy žádnou rybu nechytil a mistr kaligrafie žádný svitek nevyrobil. Na tomto workshopu se nebudeme zabývat psaním, ale tím, co je s kaligrafií více či méně spjato. Náš host většinou kaligrafii čínských znaků ani nezkusil, ale je odborníkem na věci, které se nám v kaligrafii zajisté hodí a ve kterých můžeme nalézt inspiraci pro další práci. Host si sám na začátku řekne, jak bude dílna pod jeho vedením vypadat. My si přineseme starší oblečení (nikdy nevíte, jak se to rozjede) a spoustu dotazů. Všechny workshopy jsou bez rozdílu pokročilosti.

Oba aktuálně nabízené workshopy povede restaurátorka Národní galerie Praha Bára Bartyzalová, která mimo to, že svou práci miluje, se specializuje na tyto techniky. Báru jsem před několika lety potkal v Tokiu, když byla na stáži pro restaurátory. Minulý rok se vrátila z další stáže z Číny… Workshopy jsou pro všechny, kteří mají rádi práci s papírem a chtějí si rozšířit obzory o asijské techniky.
 

Rozpis workshopů

Workshop podlepování technikou urauči a napínání na blind rám

27. 4. 2019 v sobotu 10:00—cca 17:00
Host/lektor: Bára Bartyzalová, restaurátorka z Národní galerie
Workshop včetně veškerého materiálu vychází na 1500 Kč (pro studenty a pro důchodce: 1300 Kč)

Technika podlepování Urauči se používá pro kaligrafie či tušové malby na “rýžovém” papíře. Jde o vyhlazení díla tak, aby po zarámování nezůstala na papíře žádná vlnka či ohyb. Jde o první krok při výrobě svitků Kakedžiku. Pro účastníky, kteří nemají svou kaligrafii či tušovou malbu, bude připraven štos profesionálních kaligrafií. Pro každého bude připraven jeden rám 25cm x 35cm na formát papíru Hanši a ručně tištěný ozdobný papír od Calico na orámování. Vše v ceně workshopu.

10:00—11:30
Teorie – přednáška o papíru; představení materiálů; popis způsobů podlepování

11:30—13:00
Příprava škrobu a papírů pro podlepování

13:00—14:00
Pauza na oběd (Svačinu si s sebou nosit nemusíte. Vegetariánské občerstvení bude zajištěno a kdykoliv si můžete nabídnout kávu či čaj. Občerstvení je zahrnuto v ceně workshopu.)

14:00—17:00
Podlepování a napínání na blind rám

karolina-doporuceni.JPG

Karolína

Workshop podlepování byl pro mě zábavný a velmi přínosný, protože každou chvíli vytváříme s kamarády kaligrafie a je velmi praktické umět je dále zpracovat. Na workshopu mě potěšila i teoretická část, ve které jsem se dozvěděla o různých typech papíru a různých způsobech jeho výroby.


Workshop otiskování pařezů a následná japonská/čínská knižní vazba

25. 5. 2019 v sobotu 10:00—cca 17:00
Host/lektor: Bára Bartyzalová, restaurátorka z Národní galerie
Workshop včetně veškerého materiálu vychází na 1500 Kč (pro studenty a pro důchodce: 1300 Kč)

10:00—13:00
Teorie – přednáška o papíru; představení materiálů; otiskování pařezů

13:00—14:00
Pauza na oběd (Svačinu si s sebou nosit nemusíte. Vegetariánské občerstvení bude zajištěno a kdykoliv si můžete nabídnout kávu či čaj. Občerstvení je zahrnuto v ceně workshopu.)

14:00—17:00
Vázání knihy

michal-doporuceni.JPG

Michal

Tvůrčí dílny, které René organizuje, jsou jedinečnou možností, jak načerpat znalosti a naučit se potřebné dovednosti od výjimečných osobností a skutečných profesionálů.


Podmínky a přihláška

Vše jsem si přečetl/a a beru na vědomí, že přihláška je kompletní zaplacením bankovním převodem. (Po obdržení Vaší přihlášky Vám sdělím, zda je či není ve Vámi vybraném workshopu volné místo. V případě že ano, pošlu vám číslo účtu a poprosím o zaplacení.)

Po odeslání přihlášky Vám odepíšu, zda je či není ve Vámi vybraném workshopu volné místo. V případě že ano, pošlu Vám číslo účtu a poprosím o zaplacení. Přihlášení je kompletní až po uhrazení platby. (Budete-li se zaplacením váhat, je možné že Vás jiný zájemce či zájemkyně předběhne a workshop se naplní. V tomto případě Vás kontaktuji a samozřejmě peníze v plné výši pošlu zpět.) Po obdržení poplatku Vám poděkuji a ubezpečím Vás, že máte místo na 100 % rezervované. V případě, že si to na poslední chvíli rozmyslíte, nebudete z jakéhokoliv důvodu moci se zúčastnit, žádné peníze Vám nevrátím. Před odesláním přihlášky si vše dobře promyslete, storno skutečně možné není.  

 

Máte-li jakýkoliv dotaz, přihlášku neodesílejte.
Napište mi na rene@reneochiai.com a já Vám na vše odpovím.