Objednávky japonských a čínských kaligrafií
 

Kaligrafie na míru

Celý proces je velmi jednoduchý. Kaligrafii si můžete objednat buď pro sebe, nebo jako dárek. Nejedná se o prodej tisků či předepsaných kaligrafií, ale o ruční vyhotovení kaligrafie na míru a doručení k Vám domů. Nabízím originál, který kromě Vás nikdo jiný vlastnit nebude. Kaligrafie píši na velmi kvalitní, ručně vyrobený papír “waši” a jsou podlepené technikou “urauči”. To znamená, že Vaše kaligrafie bude po napsání a zaschnutí tuše namočena, vyrovnána a na zadní stranu jí bude přilepen podkladový papír. Poté bude „rovná jako sklo“ a připravená k zarámování bez nežádoucích vlnek a ohybů, které vznikají na papíře za sklem u kaligrafií nepodlepených. Rám není součástí kaligrafie. V případě potřeby je žádané téma přeloženo do japonštiny. Vzhledem k tomu, že kaligrafie píši na objednávku, lze vše přizpůsobit Vašim představám.


Výběr textu

Máte-li japonský či čínský text již připraven, není co řešit. Nemáte-li konkrétní představu, napište mi, co možná nejpodrobněji, k čemu má kaligrafie posloužit. Společně vybereme to pravé téma. Omlouvám se, ale předlohy pro tetování již nedělám.


Výběr stylu

Typ písma je do jisté míry dán gramatickými pravidly. Nejedná se přeci jen o obraz, ale o text. Jména a přejatá slova se zapisují ve slabičné abecedě “katakana”. U delšího textu, například citátu, přeloženého do japonštiny se objevuje abeceda “hiragana”, která není vhodná ke kombinaci se styly “kaišo” či “reišo”. Také záleží na významu daného textu, ke kterému se může z grafického či historického hlediska hodit jeden styl a druhý nikoli. Nechte si prosím s výběrem druhu písma poradit. Nicméně při objednání bych rád věděl, jaký styl se Vám líbí nejvíce. Navrhnu-li jiný styl, napíši Vám důvod, proč by byl lepší.


Ukázka čtyř stylů na znaku “cesta”

„Kaišo“

tiskací písmo, které se vyučuje na školách a jehož styl je nejsnáze čitelný, popřípadě vyhledatelný ve znakovém slovníku. Ve stylu kaišo jsou napsány například knihy, noviny a veškerý počítačový text.

„Gjóšo“

psací písmo, které se podobně jako u našeho písma velmi mění. Každý má svůj osobitý styl. Tohoto stylu se užívá pro běžný zápis rukou.

„Sóšo“

trávové písmo, nejuvolněnější zápis. Jde o styl na hraně čitelnosti. Znak vyjádřený v základním stylu mnoha tahy lze v tomto stylu zapsat tahem jediným.

„Reišo“

úřednické písmo, ozdobné. Způsobem zápisu je co do rychlosti nejpomalejší.

Ukázka hustoty tuše

„Nōboku“

ručně rozetřená tuš s nízkým obsahem vody. Znaky jsou téměř černé jako uhel.

„Tanboku“

ručně rozetřená tuš s vysokým obsahem vody. Znaky jsou šedivé a postup překrytých tahů je viditelný.


Výběr rozměru

Velikost kaligrafie se dá upravit podle Vašeho požadavku, ale v zásadě existují dva formáty kaligrafického papíru:
„Hanši“ (cca 24 x 33 cm) a „Hansecu“ (cca 35 x 137 cm).


Dodací doba a doručení

Poté, co se na všem domluvíme, pustím se do práce. Kaligrafie bude hotova asi za měsíc. Vyzvednout si ji budete moci v mém studiu anebo Vám ji pošlu poštou. Při objednání kaligrafie jako vánočního dárku mějte na paměti, že před svátky se pošta obvykle výrazně zpomalí.


Cena a platba

Záleží na rozměru a složitosti tématu. Zpravidla si účtuji 2 500 Kč za formát „Hanši“ (cca 24 x 33 cm) a 5 000 Kč za formát „Hansecu“  (cca 35 x 137 cm). Konečnou cenu Vám sdělím, jakmile se na všem domluvíme a před tím, než se závazně rozhodnete kaligrafii objednat. Ceny budou vždy konečné včetně poštovného. Za kaligrafii se platí až po jejím doručení převodem na můj český účet, který bude uveden v průvodním dopise.


Objednávka

Máte-li zájem o mou kaligrafii, nastiňte téma, uveďte, v jakém prostoru bude kaligrafie umístěna a případně k jaké příležitosti kaligrafie poslouží. Nemáte-li přesnou představu, nevadí. Co nejdříve Vám odpovím, zodpovím případné dotazy a v případě, že nemáte přesnou představu, navrhnu několik možností. Jakmile se na všem dohodneme, pustím se do práce a zhruba do měsíce bude kaligrafie u Vás.

lucie-doporuceni.jpg

Lucie (nakladatelství Host)

Reného jsem oslovila v době, kdy jsem připravovala obálku k českému vydání románu Kočičí host japonského autora Takašiho Hiraide. V hlavě jsem nosila nápad, že by přebalu kromě českého názvu slušel také ten originální, Neko no kjaku, psaný kaligraficky. Přestože jsme se Reném nikdy osobně nesetkali, přistupoval k naší spolupráci přátelsky a zodpovědně. Kniha už dávno přišla z tiskárny, kaligrafie na obálce vypadá skvěle.

petr-doporuceni.jpg

Petr

Vřele doporučuji kaligrafie od Reného. Sám jsem spokojeným majitelem jeho krásné práce. Skvělá spolupráce, komunikace a spokojenost s konečným produktem je tou nejlepší vizitkou.

 

 

jiri-b-doporuceni.jpg

Jiří

Kaligrafie jde Renému výborně. Je dobře, že ji umí. Je dobře, že ji učí. A je dobře, že my méně nadaní, se můžeme alespoň těšit z jeho díla, třeba v našich domovech. Prostě, dobře nám tak.

 

 Nezávazně uvažuji o objednávce

Nejvíce se mi líbí styl písma
Více se mi líbí hustota tuše